24 lipca 2014

Moda a styl

Moda – trend na coś w określonym czasie wyznaczony przez grupę osób (tak, wiem, że zabrzmiało to jak jakaś regułka). Tak można powiedzieć w ogólnym ogólniku. Możnaby w sumie też napisać, że moda to nic innego, jak wyrażanie siebie poprzez ubrania. Zaraz, wyrażanie siebie? A to nie jest przypadkiem styl? No właśnie! Jak rozróżnić styl od mody? Wyrażanie siebie od podążania za trendami? Pogonią za kolejnymi niezwykle gustownymi i rozpoznawalnymi butami od Gucci’ego (zakładając, że jest to trzecia, zupełnie niepotrzebna para butów w naszej kolekcji) od kolejnych wygodnych trampek z targu?

Moda i styl to praktycznie dwie zawsze kojarzącego się ze sobą rzeczy. Jednak nie oznaczają tego samego. Mają zasadniczą różnicę. Moda była od zawsze wyznaczana przez tzw. trendsetterów. Każdy, kto naśladuje jakiś ubiór lub zachowanie, które jest popularne, staje się trendy i może definiować się z modą. Poprzez modę nie wyrażamy siebie tylko nosimy pewne wzorce ustalone przez wielkie domy mody na każdy sezon. Żyjemy w czasach, gdzie sieciówki podpatrują na Fashion Weekach co i kiedy będzie cool i same tworzą kolekcje podobne do tych z wybiegów, oferując niejednokrotnie wręcz identyczne projekty o wiele korzystniejszych cenach.


Styl daje nam totalną swobodę bycia sobą. Mamy do czynienia z kompletnym indywidualizmem w czystej postaci. Każdy lubi co innego. Różnorodności kolorystyczne, interesujące kroje, niebanalne dodatki – to wszystko pozwala nam wyrazić siebie. Spotykamy się z tym zjawiskiem codziennie na ulicach wielkich metropolii i małych miasteczek. W Ameryce i w Afryce. Niejednokrotnie jest to związane z kulturą danego regionu świata. Niestety nie każdy ma tzw. poczucie stylu. Nie wie w czym jest dobrze sie pokazać na ulicy, a co lepiej nosić w samotne wieczory w domu. Przez to określamy właśnie siebie. Z poczuciem stylu to już tak jest, że albo się je ma, albo nie.

Krótko mówiąc: moda przemija, styl pozostaje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz